Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Orhan GenceBay

YazarMesaj
MuStyl
Administrator
Administrator

Erkek
İş : ÖGrEnCi
İlgi Alanları : rAP+Rap+rAp

Orhan GenceBay Empty
MesajKonu: Orhan GenceBay   Orhan GenceBay Icon_minitimePaz Mayıs 11, 2008 8:40 pm

Orhan GenceBay Orhan_gencebay

4 Ağustos 1944 yılında Samsun'da doğdu. Müziğe 6 yaşında Klasik
Batı Müzikçi Emin Tarakçı Hoca’dan keman ve mandolin dersleri alarak başladı. 7 yaşında Türk Müziği’ni ve bağlamayı kucakladı. 10 yaşında beste çalışmalarına başladı. 13 yaşında babasının teşvikiyle Türk Sanat Müziği ve tamburla tanıştı.
Samsun'daki ve İstanbul'daki halk evleri, müzik cemiyetleri ve müzik derneklerinde çalıştı, kurucularından oldu. İstanbul Belediye Konservatuarı’na girdi ve icra heyetinde bulundu.
16 yaşından itibaren caz ve rock müziği ile ilgilendi. Batı nefesli sazlarından oluşan orkestralarda tenor saz çalarak görev yaptı.
20 ve 22 yaşlarında Ankara ve İstanbul Radyo Evi TRT sınavlarına girdi, üst düzeyde başarıyla kazandı. 1967 yılında İstanbul Radyo Evi’nde bir süre çalıştı ve ayrıldı.
1000'e yakın bestesi olan Orhan GENCEBAY, 400'e yakın bestesini kendi sesiyle seslendirdi.
90'a yakın filmde Müzik Direktörlüğü yaptı. 36 sinema filminde başrol oynadı, televizyon için diziler ve Show programları yaptı...
Orhan GENCEBAY'a göre Türk Müziği’nin daha zengin bir hale gelmesi için müziğimizin tüm geçmişi ve çeşitleriyle yeniden ele alınıp analiz edilmesi gerekiyordu. Türk Müziği’nin buna ihtiyacı vardı ve bu analizi aslında müzik enstitüleri yapmalı, buradan çıkan sonuçlar akademik öğretiler olmalıydı.
Orhan GENCEBAY, bu düşünce ile müzikte kendine göre araştırmalar ve serbest çalışmalar yaptı. Bu yaptığı çalışmalara başkaları “Arabesk” ismini verdiyse de Orhan GENCEBAY, bu değerlendirmeyi yanlış diyerek kabul etmedi.
Orhan GENCEBAY'a 1999 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verildi. 1968 yılında kendi sesiyle yorumladığı ilk 45’lik plaktan bugüne kadar yasal olarak yaklaşık 60 milyon plak ve kaset tirajı olan Orhan GENCEBAY'ın yasal olmayan korsan yapımlarla beraber 150 milyon tirajı olduğu tahmin ediliyor.
Orhan GENCEBAY'ın dokuz üniversite tarafından verilen uluslararası Montu Doktorası var. Orhan GENCEBAY'ın bestelerinin her biri kaset ve plak satış rekorları kırarken, aynı zamanda başrolünü oynadığı sinema filmleri de hasılat rekorları kırmıştır.
GENCEBAY besteleri Akdeniz ülkelerinde, Orta Doğu’da, Orta Asya'da, Avrupa'da Türklerin bulunduğu her yerde dinlenmiş ve adaptasyonları yapılmıştır. GENCEBAY hakkında 20’ye yakın kitap yazılmış, ansiklopedilerde yer verilmiş ve bir çok üniversitede GENCEBAY'la ilgili tezler hazırlanmış ve araştırmalar yapılmıştır.
Şu an Türkiye'de internet üzerine en fazla web sayfası bulunan ve en çok ziyaret edilen sanatçıların başında gelmektedir.

2005 Creative
ALBÜMLERİ

CENNET GÖZLÜM

Parçalar: 1-Dünya Dönüyor 2-Canın Sağolsun 3-Diyemem ki 4-Kal Sağlıcakla 5-Cennet Gözlüm 6-Benim Değil 7-Nerdesin Sevgilim 8-Niye 9-Ne Oldu Gülüm 10-Dön

AŞKI BEN YARATMADIM
Parçalar: 1-Zaman Akıp Gidiyor 2-Nereden Bileceksin 3-En Büyük Dert 4-Vazgeç Gönül 5-Ne Geçti ki Eline 6-Kır Gönlümün Zincirini 7-Yokluk 8-Bulamadık ki 9-Kara Toprak 10-Vaktinde Gel Sevgilim

LEYLA İLE MECNUN

Parçalar: 1-Al Senin Olsun 2-Kolay Değil 3-Allah Bizimledir 4-Bir Yudum Mutluluk 5-Beklemek İbadet Kalmak Zulumdur 6-Leyla İle Mecnun 7-Ziyankar 8-Haberin Varmı 9-Öyle Bir Aşk 10-Nazar Boncuğu

KÖRDÜĞÜM

Parçalar: 1-Kördüğüm 2-Veda Edecesen Et 3-Dalga Dalga 4-Vazgeç Gönlüm 5-Ne Geçti ki Eline 6-Üç Günlük Dünya 7-Dönmeyen Yıllar 8-Yokluk 9-Vaktinde Gel Sevgilim 10-Felekle Sohbet

AKMA GÖZLERİMDEN

Parçalar: 1-Sendin 2-O Benim 3-Akma Gözlerimden 4-Eyvallah 5-Oldu Mu yavrum Oldu Mu 6-Giderim 7-Zalimden Öte 8-Ha Varsın Ha Yoksun 9-Yıldız Falı 10-Dünya Dünya

SARHOŞUN BİRİ

Parçalar: 1-Seni Buldum Ya 2-Bağrımda Bir Ateş 3-Bunca Yıl Habersiz 4-Beni Böyle Sev 5-Boynu Bükük Sevgililer 6-Sarhoşun Biri 7-Yaşamak Bu Değil 8-Kader Diye Diye 9-Nerede 10-Sende Bizdensin

KLASİKLERİ =1=

Parçalar: 1-Batsın Bu Dünya 2-Hatasız Kul Olmaz 3-Bir Teselli Ver 4-Yarabbim 5-Meyhaneci (Musalla Taşı) 6-Kır Gönlünün Zincirini 7-Ümit Şarkısı 8-Bunca Yıl Habersiz 9-Beni Böyle Sev 10-Kaderimin Oyunu 11-Dertler Benim Olsun 12-Yorgun Gözler 13-Çilekeş 14-Bir Görüşte Aşık Oldum 15-Hor Görme Garibi 16-Vazgeç Gönlüm 17-Aşk Pınarı 18-Sende Bizdensin 19-Akşam Güneşi 20-Dönmeyen Yıllar 21-Benim Dünyam 22-Kabahat Seni Sevende 23-Ziyankar 24-Bitecek Dertlerimiz

KLASİKLERİ =2=

Parçalar: 1-Dil Yarası 2-Bir Araya Gelemeyiz 3-Bilmesin O Felek 4-Dünya Dönüyor 5-Yaşamak Bu Değil 6-Tanrıya Feryat 7-Ayşen 8-Kahrolayım 9-Dilenci 10-Güle Güle Sevdiğim 11-Seni Buldum Ya 12-Leyla İle Mecnun 13-Ben Topraktan Bir Canım 14-Sarhoşun Biri 15-Ben Doğarken Ölmüş 16-Gönül Fırtınası 17-Felekle Sohbet 18-Duyun Beni 19-Ben O Zaman Ölürüm 20-Bana Çok Mu Görüyorsun 21-Sevenlerin Kaderi 22-Zelzele 23-Sevgilim Dinle 24-Goca Dünya 25-Gencebay Oryantal 26-Nihavent Üvertür

YÜREKTEN OLSUN

Parçalar: 1-Ben Kendim Bir Alemim 2-Seven Affeder 3-Yürekten Olsun 4-Bozamazsın Beni Dünya 5-İdam Mahkumu 6-Aşk Mezarı 7-Hey Yabancı 8-Hep Böyle Kalalım 9-Güloylom 10-Cana Doğru 11-İpek Böceği 12-Arıyorum (Enst.)

YARABBİM

Parçalar: 1-Yarabbim 2-Çilekeş 3-Doğan Bir Pişman 4-Dalga Dalga 5-Felekle Sohbet 6-Aşk Değil 7-Acı Gözyaşlarım 8-Bir Görüşte Aşık Oldum 9-Öldürdün Beni 10-Vaktinde Gel Sevgilim 11-Nerede

BİR DAMLA MUTLULUK

Parçalar: 1-Ziyankar 2-Öyle Bir Aşk 3-Doğan Bir Pişman 4-Seveceksin 5-Sende Seversen 6-Bir Damla Mutluluk 7-Bilmez İnsan Kadrini 8-Gitme 9-Bırakında Yaşayalım 10-Bağlama Solo

HATASIZ KUL OLMAZ

Parçalar: 1-Hatasız Kul Olmaz 2-Karaçalı 3-En Büyük Sır 4-Sevmenin Zamanı Yok 5-Sev Dedi Gözlerim 6-Akşam Güneşi 7-Kimi Sarsın Ellerim 8-Uğrunda Bir Ölmek Kaldı 9-Aşkımızın Duası 10-Aşk Pınarı

YA EVDE YOKSAN
(A:ya evde yoksan,seni arıyorum,nazar değmez,bahçevan,uyu ey gönlümBÖLÜM(B:gözüm sende,hep böyle kal,iç benim için,değişmem gerek,sev gönlünce yaşa

SENDE HAKLISIN

Parçalar: 1-Tek Hece (...Aşk) 2-Gücün Yeterse 3-Kime Ne 4-Sen de Haklısın 5-Hep O Yerdesin 6-Yasak Resim 7-İki Elin Kanda Olsa 8-İlah Gözlerin 9-Unutulmaz 10-Resminle Ağladım 11-Ayşen

YANLIZ DEĞİLSİN

Parçalar: 1-Aklım Takıldı 2-Al Hançeri 3-Yalnız Değilsin 4-Ayrılık Nikahı 5-Gönülden Gönüle 6-Nihavent Üvertür 7-Çoban Kızı 8-Gönül Dağı 9-Bir Özürle Dil Aşınmaz 10-Demedimmi 11-En Nihayet Bir İnsansın 12-Gencebay Oryantal

GÖNÜL DOSTU

Parçalar: 1-Neyi Değiştirdik ki 2-Yanar Yine Bu Yürek 3-Bulunur 4-Çakmak Çakmak Gözler 5-Gidecek Yerim Olsaydı 6-Gelin Birlik Olalım 7-Almina 8-Sadakan Olsun 9-Sen Bilirsin 10-Ne Çıkarsa Bahtına

KİRALIK DÜNYA

Parçalar: 1-Bir De Sen Vurma 2-Müsaaden Olursa Ben Gidiyorum 3-Kiralık Dünya 4-Küstüm Çiçeği 5-Bakırköy'den Mektup Var 6-Sevme Bensiz 7-Sıra Sende 8-Aşk Sensiz Olmaz 9-Ne Değişti? 10-Çok Görme Bana

CEVAP VER

Parçalar: 1-Cevap Ver 2-Deryada Bir Salım Yok 3-Yakılacak Yara (İçtim) 4-Sevda Borcun Var 5-Eski Kavak Yelleri 6-Sen Farklı Birisin 7-Ayşe 8-Giden Gelmez Yerine 9-Sevenlere Saygı Kalmamış 10-Kaçırcem Seni 11-Kader Çıkmazı

İDEAL AŞK

Parçalar: 1-İdeal Aşk 2-İdeal Aşk Remix 3-İdeal Aşk Enstrumantal 4-Batsın Bu Dünya Remix 6-Batsın Bu Dünya Enstrumantal
https://maniac.yetkin-forum.com
MuStyl
Administrator
Administrator

Erkek

Orhan GenceBay Empty
MesajKonu: Geri: Orhan GenceBay   Orhan GenceBay Icon_minitimePaz Mayıs 11, 2008 8:41 pm

FİLMLERİ

Orhan Gencebay' ın Filmleri

· Bir Teselli Ver - 1971

· Sev Dedi Gözlerim - 1972

· Ben Doğarken Ölmüşüm - 1973

· Dertler Benim Olsun - 1974

· Batsın Bu Dünya - 1975

· Bir Araya Gelemeyiz - 1975

· Bıktım Bu Hayattan - 1976

· Bıktım Her Gün Ölmekten - 1976

· Şoför - 1976

· Hatasız Kul Olmaz - 1977

· Çilekeş - 1978

· Derdim Dünyadan Büyük - 1978

· Aşkı Ben Mi Yarattım - 1979

· Ben Topraktan Bir Canım - 1980

· Kır Gönlünün Zincirini - 1980

· Vazgeç Gönlüm - 1980

· Yarabbim - 1980

· Feryada Gücüm Yok - 1981

· Bir Yudum Mutluluk - 1982

· Leyla İle Mecnun - 1982

· Kördüğüm - 1982

· Tahir - 1983

· Zulüm - 1983

Online olarak izleyebileceğiniz filmler aşağıdadır :

· Hatasız Kul Olmaz

· Kaptan

· Batsın Bu Dünya

· Bıktım Hergün Ölmekten

· Aşkım Günahımdır

· Sev Dedi Gözlerim

· Çilekeş

· Bir Teselli Ver
MuStyl
Administrator
Administrator

Erkek

Orhan GenceBay Empty
MesajKonu: Geri: Orhan GenceBay   Orhan GenceBay Icon_minitimePaz Mayıs 11, 2008 8:41 pm

BASKALARI TARAFINDAN SESLENDIRILEN ESERLERI

ORHAN GENCEBAY'IN DİĞER SANATÇILAR TARAFINDAN İCRA EDİLEN VE YAYINLANAN ESERLERİ:

Klipler
1-Sevemedim Kara Gözlüm Muazzez Ersoy(Nostalji1)
2-Severek Ayrılalım Muazzez Ersoy(Nostalji 2)
3-Dertler Benim Olsun Yılmaz Morgül
4-Yarabbim Hüner Coşkuner
5-Dil Yarası Filiz(Dil Yarası)
Kaset,Radyo Ve Tv Konserlerinde Kullanılan Şarkılar
1-Sevemedim Kara Gözlüm Muazzez Ersoy
2-Severek Ayrılalım Muazzez Ersoy
3-Sabır Taşı Muazzez Ersoy
4-Sevenler Mesut Olmaz Muazzez Ersoy
5-Batsın Bu Dünya Linet
6-Sevenlerin Kaderi Linet
7-Neyleyim Linet
8-Kaderimin Oyunu Linet
9-Gönül Linet
10-Dertler Benim Olsun Yılmaz Morgül
11-Yarabbim Hüner Coşkuner
12-Yarabbim Nurdan Torun
13-Zaman Akıp Gider Mine Koşan
14-Koca Dünya Ebru Gündeş
15-Hor Görme Garibi İbrahim Tatlıses
16-Bir Teselli Ver Muazzez Abacı
17-Kaderimin Oyunu ***** Şenses
18-Kime Ne Sibel Can
19-Gücün Yeterse Sibel Can
20-Akşam Güneşi Sibel Can
21-Aşk Pınarı Kibariye
22-Benim Dünyam Kibariye
23-Elhamdülillah Kibariye
24-Gitti De Gitti Kibariye
25-Gönül Zerrin Özer
26-Aşk Pınarı ***** Şenses
27-Asla Sibel Can
28-Batsın Bu Dünya ***** Şenses
29-Aşk Pınarı Mine Koşan
30-Bilmesin O Felek Semra Türel
31-Bağrıma Taş Bastım Emel Sayın (Tövbeler Olsun)
32-Dünya Dönüyor Sibel Can
33-Dön Ahmet Özhan
34-Dil Yarası Filiz
35-Hayat Kavgası Filiz
36-Sevmiyorum Deme Filiz
37-Gider Ağrıma Filiz
38-Haciz Koydular Filiz
39-Gurbet Filiz
40-Nerede Filiz
41-Dilenci Sibel Can
42-Dokunma Sibel Can
43-Dertler Benim Olsun Ferdi Özbeğen
44-Batsın Bu Dünya Ferdi Özbeğen
45-Kaderimin Oyunu Ferdi Özbeğen
46-Tanrıya Feryat Ferdi Özbeğen
47-Koca Dünya Ferdi Özbeğen
48-Sevedim Karagözlüm Gökhan Güney
49-Farkında Mısın Seda Sayan
50-İç Benim İçin Seda Sayan

51-Gurbet Ahmet Özhan
52-Gözüm Kesmiyor Sibel Can
53-Gücün Yeterse Sibel Can
54-Hatasız Kul Olmaz Selçuk Ural
55-Kader Diye Diye Seda Sayan
56-Niye Ahmet Özhan
57-Niye Semra Türel
58-Sev Dedi Gözlerim Bülent Ersoy
59-Zaman Akıp Gider Bülent Ersoy
60-Tövbe Sibel Can
61-Uğrunda Bir Ölmek Kaldı Ferdi Özbeğen
62-Üç Günlük Dünya Mine Koşan
63-Vaktinde Gel Sevgilim Ahmet Özhan
64-Vaktinde Gel Sevgilim Ferdi Özbeğen
65-Vicdan Azabı Mine Koşan
66-Vicdan Azabı Müslüm Gürses
67-Sen De Bizdensin Müslüm Gürses
68-Yorgun Gözler Kamuran Akkor
69-Ziyankar Mine Koşan
70-Çöpçatan Semiramis Pekkan
71-Zelzele Sezen Aksu
72-Aşk Mezarı Yüksel Özkasap
73-Deryada Bir Salım Yok Ahmet Sezgin
74-Ben O Zaman Ölürüm Sibel Can
75-Ben O Zaman Ölürüm Ferdi Özbeğen
76-Ben O Zaman Ölürüm Biricik
77-Bilemezsin Ferdi Özbeğen
78-Ayrılıkta Ne Buldun Bedia Akartürk
79-Ne Olur Bu Aşkı Öldürmeyelim Biricik
80-Sevgilim Dinle Ahmet Özhan
81-Sevgilim Dinle Mustafa Sağyaşar
82-Ana Kalbi Yüksel Özkasap
83-Bir Teselli Ver Ferdi Özbeğen
84-Beni Böyle Sev Ferdi Özbeğen
85-Beni Böyle Sev Azize Gencebay
86-Yarabbim Azize Gencebay
87-Kabahat Seni Sevende Azize Gencebay
88-Başa Gelen Çekilirmiş Müşerref Akay
89-Hor Görme Garibi Erkin Koray
90-Hor Görme Garibi Zafer Peker
91-Duyun Beni Neşe Karaböcek
92-Dönmeyen Yıllar Ahmet Özhan
93-Dönmeyen Yıllar Azize Gencebay
94-Akşam Güneşi Ahmet Özhan
95-Gönül Neşe Karaböcek
96-Kabahat Seni Sevende Kamuran Akkor
97-Batsın Bu Dünya Hüseyin Altın
98-Al Senin Olsun Bicik
99-Bulamadık Ki Nil Burak
100-Kır Gönlünün Zincirini Biricik
101-Bulamadık Ki Biricik
102-Her Günüm Gamlı Geçer ***** Şenses
103-Hatıralar ***** Şenses
104-Bir Zaman Ağlayıp ***** Şenses
105-Hor Görme Garibi Gamze Bulut
106-Hey Gidi Koca Dünya Safiye Soyman
107-Bir Teselli Ver Muazzez Ersoy
108-Gurbet Kubat
109-Yorgun Gözler Pasaporte Latıno
110-Sarhoşun Biri Devran Çağlar
111-Kahrolayım Kibariye
112-Sabır Taşı Zeki Müren

Orhan GENCEBAY'ın Almış Olduğu Ödüller

* Magazin gazetecileri derneği altın objektif ödülü arabesk Müzik dalında onur ödülü.yıl 1993

* Abd- mısır-israil'in önde gelen üniversiteleriyle ,hacettepe üniversitesi'nin ortaklaşa vermiş olduğu montu merit doktorası (fahri müzik doktoru) ödülü.yıl 1990.

* İntermedia ekonomi dergisi tarafından verile ekonomide yılın yıldızları ödülü yıl 1998.

* Cumhurbaşkanlığı tarafından verilen devlet sanatçısı ünvanı .Cumhurbaşkanı sayın Süleyman Demirel tarafından 1999 Yılında verilmiştir.

*Ses dergisi tarafından verilen yılın sanatçısı ödülü yıl 1985.

*Müzik yapımcıları derneği tarafında dokunma1 adlı albümünün göstermiş olduğu yüksek satış başarısından dolayı Verilen yüksek tiraj ödülü yıl 1990.

*İstanbul plak tarafından ,yüksek tiraj başarısından dolayı verilen altın taç ödülü yıl 1970.

*Hürriyet gazetesi tarafından verilenaltın kelebek ödüller Platin onur ödülü.yıl 2000.

*Tercüman inci gazetesi tarafından verilen ilk beşe giren sanatçı ödülü yıl 1974.

*Bulvar gazetesi tarafından verilen yılın sanatçısı ödülü yıl 1987.

*Mehmetçik vakfı tarafından verilen altın madalya ödülü yıl 8 mart 1995.

*Bulvar gazetesi tarafından verilen yılın sanatçısı ödülü yıl 1986.

*Magazin gazetecileri derneği tarafından verilen yılın sanatçısı Ödülü yıl 1999.

*Hürriyet gazetesi'nin düzenlemiş olduğu hürriyetin 50.yılı dolayısı ile verilen 50 yıl içinde başarılı olan sanatçılar platin ödülü yıl 1998.

*Magazin dergisi tarafından verilen yılın sanatçısıödülü yıl 1997.

*Tercüman gazetesi tarafından verilen 8217;yılın sanatçısı ödülü Yıl 1984.

*Balıkesir belediyesi tarafından verilen fahri hemşerilik beratı Yıl 1996.

*Samsun valiliği tarafından verilen şükran plakı yıl 27 şubat 2000.

*Cumhurbaşkanlığı tarafından , türk milli eğitimine katkılarında dolayı verilen onur ödülü yıl 2000.

*Merhaba dergisi tarafından verilen ılın sanatçısı ödülü yıl 1984.

*Ayna dergisi tarafından verilen yılın sanatçısı ödülü yıl 1986.

*Mehmetçik vakfı,polis vakfı,lösemili çocuklar derneği,birçok Kuruluş,üniversite tarafından verilen sayısız onur ve şükran plaketleri.

*Şöhret hayatına adım attığından itibaren yapmış olduğu her albüm için altın ve platin plak ödüllerine layık görülmüştür.

Kadar.(sanatçı 1973 yılında kendi plak firmasını kurduğundan dolayı bu yıldan itibaren yapmış olduğu albümler için kendi kendine altın plak ödülü vermeyeceğinden bu albümler için

Altın plak almamıştır.bu albümler zamanın yüksek trajlarını yakalamış,listelerde uzun zaman bir numara kalmıştır).

*1970 li yıllardan itibaren çok miktarda yılın sanatçısı,yılın bestecisi ödülleri.çeşitli gazete ve dergilerden türk müziğine katkılarından dolayı belgeler aldı.

*Çeşitli okul ve sağlık kuruluşlarında kurucu olarak yer aldı , Bunlardan onur ve şükran plaketleri aldı.

Orhan GenceBay
1 sayfadaki 1 sayfası